Ajurveda – mokslas apie gyvenimą

0
534
ajurveda

Tūkstančius metų prieš tai, kai modernioji medicina atskleidė ir moksliškai įrodė proto ir kūno ryšį, senovės išminčiai plėtojo Ajurvedą. Ajurveda iki mūsų dienų yra viena galingiausių pasaulio sveikatos sistemų. Tai yra šis tas daugiau, nei tik ligų gydymo sistema. Ajurveda – tai mokslas apie gyvenimą (Ajur = gyvenimas, Veda = mokslas arba išmintis). Ši išmintis suteikia žinias, kurios leidžia žmogui būti energingam ir sveikam, bei realizuoti savo pilną žmogišką potencialą.

Ši išmintis suteikia žinias, kurios leidžia žmogui būti energingam ir sveikam, bei realizuoti savo pilną žmogišką potencialą.

Du pagrindiniai Ajurvedos principai

1. Kūnas ir protas yra neatskiriamai sujungti

2. Niekas neturi daugiau galios gydyti ir keisti kūną, negu protas

Laisvė nuo ligų priklauso nuo mūsų pačių sąmoningumo, balanso ir gebėjimo perduoti tą balansą kūnui. Šis procesas nėra toks sudėtingas, kaip iš pradžių gali pasirodyti. Pavyzdžiui, žmogui medituojant, jis be didelių pastangų pasiekia būseną, kai sąmoningumas padidėja ir įsivyrauja vidinė tyla, kuri nuramina mūsų protą ir atstato balansą.

Kadangi kūnas ir protas yra neatskiriami, jie natūraliai subalansuojami medituojant – širdies darbas ir kvėpavimas sulėtėja, sumažėja streso hormonų – kortizolio ir adrenalino gamyba ir padidėja laimės hormonų – dopamino, seratonino, oksitocino ir endorfinų gamyba.

Meditacija – vienas iš galingiausių ginklų, kuriuos senovės išminčiai naudodavo kaip vaistą norint subalansuoti kūną ir protą. Tačiau yra ir kitų veiksnių, padedančių tai padaryti.

Sužinoti savo unikalų proto-kūno tipą ir iš to išeinančius poreikius

Ayurveda – personalizuota sveikatos sistema, todėl tik sužinojus savo specifinį proto-kūno tipą galima tinkamai pasirinkti mitybą, sportą ir kt. Egzistuoja trys tipai Vata, Pitta ir Kapha. Sąvąjį sužinoti galite atlikę tam skirtą testą arba pasikonsultavę su Ajurvedos gydytoju.

Spalvotas, pilnavertis maistas

Valgymas yra antra gyvybiškai svarbi funkcija po kvėpavimo. Tam, kad protas ir kūnas būtų sveiki, reikia valgyti sočiai bei gauti įvairiausių naudingų medžiagų. Ideali mityba – tinkamai paruoštų šviežių patiekalų įvairovė, kuriuos valgome sąmoningai.

Pilnavertę mitybą pagal Ajurvedą sudaro šeši skoniai – saldus, sūrus, rūgštus, kartus, aštrus ir aitrus. Taip valgant užtikrinama, jog kūnas gauna visas pagrindines maistines medžiagas. Įtraukiant visus šiuos skonius į savo racioną, žmogus jaučiasi pilnai patenkintas, todėl noras užkandžiauti ar persivalgyti susilpnėja.

Valgant spalvingą maistą užtikrinamas ilgas ir sveikas gyvenimas. Žmogus valgydamas visų vaivorykštės spalvų maistą, kartu gauna visą visatos informaciją, kuri glūdi spalvose. Tamsiai mėlyni, violetiniai, raudoni, žali ar oranžiniai maisto produktai pilni antioksidantų ir kitų maisto medžiagų, kurie stiprina imunitetą ir gerina sveikatą.

Ramus miegas

Ajurveda sako, kad miegas yra visos žmonijos gydytojas. Miegant kūnas pats save atkuria ir jaunina. Ramaus miego trūkumas suardo kūno pusiausvyrą, silpnina imunitetą ir greitina senėjimo procesus. Žmonėms reikia 6-8 valandų miego kiekvieną naktį. Ramus miegas reiškia, jog užmiegama lengvai vos išjungus šviesą, be jokių papildomų vaistų ar alkoholio. Jei žmogus atsikėlus ryte jaučiasi energingas, vadinasi, naktį miegojo ramiai ir pailsėjo.

Ajurveda pataria atrasti ryšį su gamta

Posakis „Atrasti ryšį su gamta“ Ajurvedoje turi tikslią prasmę – reikia norėti to, kas iš tiesų mums reikalinga. Gamta sukūrė taip, kad žmogaus norai ir poreikiai neturi vieni kitiems prieštarauti. Kai žmogus natūraliai pasiekia pusiausvyrą, jis nori tik to, kas gerina jo sveikatą ir gyvenimą.

Harmoningas žmogus natūraliai mėgsta sveiką gyvenimą. Jis yra pusiausvyroje su savo kūno ritmais, miega kokybiškai, gauna pakankamai potyrių, skonių, garsų, kvapų ir vaizdų, kurie įkvepia ir daro gyvenimą pilnavertį.

Kai ryšys su gamta nutrūksta, norai tampa mums nenaudingi – norisi greito maisto, nebesirūpinama miegu ar sportu. Toks mažas disbalansas laikui bėgant gali tapti liga, atnešančia dar daugiau streso.

Mankštinkitės ir įsiklausykite į savo kūną

Kiekvienas žmogus priima sprendimus gyvenime. Mes galime priimti teisingus sprendimus, kurie sutampa su mūsų vidiniu balsu ir yra harmoningi. Prieš priimant sprendimą, kiekvienas žmogus turėtų paklausti savo kūno – „Kaip tu jautiesi šiuo klausimu?“ ir jis atsakys tam tikrais signalais.

Jei jaučiamas emocinis ar fizinis diskomfortas, greičiausiai reiktų rinktis kitą sprendimą. Taip pat jei vidinis balsas siunčia teigiamą signalą – komfortą ir užsidegimą, vadinasi, tai geras sprendimas. Kol protas gyvena praeitimi ir ateitimi, kūnas išlieka dabartyje ir niekada neabejoja, žino tiesą ir gali nuvesti žmogų gerų rezultatų link.

Stiprinti savo virškinimą

Pagal Ajurvedą, sveikata priklauso nuo žmogaus sugebėjimo pilnai pasisavinti visas maistines medžiagas. Kai virškinimo ugnis (agni) yra stipri, kūnas regeneruoja sveikus audinius, daug veiksmingiau šalina atliekas ir gamina gyvenimo energiją, vadinamą Ojas. Ją galima laikyti gyvybingumo šaltiniu, imuniteto ir fizinės stiprybės pagrindu. Jeigu virškinimo ugnis susilpnėjusi, kūne kaupiasi toksinai, vadinami ama. Ama perteklius trukdo energijai laisvai tekėti ir sukelia ligas.

Keli Ajurvedos patarimai, norint pagerinti virškinimą:

  • Visada valgyti sėdint (ne priešais kompiuterį ar televizorių)
  • Valgyti ramioje atmosferoje, ne tada, kai liūdite
  • Nevalgyti tol, kol tikrai jaučiatės alkanas
  • Valgyti vidutiniu greičiu – neryti godžiai, tačiau ir ne per lėtai
  • Įtraukti visus šešis skonius į kiekvieną patiekalą
  • Dienos bėgyje gerti karštą vandenį su imbieru
  • Reguliariai mankštintis
  • Reguliariai masažuoti save naudojant aliejus. Savimasažo receptas
  • Kasdien skirti laiko meditacijai
  • Vartoti detoksikuojančius produktus – trifalą, imbierą, ciberžolę, nimbamedį

Gyventi lengvai

Ajurvedos principas – susijungimas su begaline gamtos galia, o ne bandymas viską daryti per jėgą, kaip mums atrodo geriau. Patyrinėjus gamtą detaliau, galima suprasti, jog žolė pati nebando augti, ji tiesiog auga. Paukščiai per daug nesistengia skristi, jie tiesiog skrenda. Gėlės nesistengia žydėti, bet jos tiesiog žydi.

Gamta egzistuoja be didelių pastangų, spontaniškai. Ji yra intuityvi, holistinė, nevienoda, ir viską atnaujinanti. Jums reikės mažiausiai pastangų gyvenime, kai jūsų veiksmai bus motyvuoti meile, nes gamta yra palaikoma meilės energijos.

Bandant užsitarnauti statusą, pinigus, galią ar pagarbą, žmogus tuščiai eikvoja savo energiją, tačiau kai jo veiksmai paremti meile ir intuicija, jis pats jaučiasi geriausiai, jo energija didėja ir kaupiasi. Dažniausiai tai padeda gerai gyventi ir materialia prasme žmogui realizuojant savo prigimtines galias. Todėl gyvenkite lengvai ir leiskite meilei jus vesti.

Parengta pagal chopra.com

Pasidalinkite su kitais!

DALINTIS

Parašykite komentarą

Please enter your comment!
Please enter your name here