Pagal Ajurvedą be šių dalykų neįmanoma pradėti savo dienos ir būti laimingiems, harmoningiems ir sveikiems. Tai yra ryto ritualai. Šiandien jais su mumis dalinasi Ajurvedos konsultantė Eglė Terekaitė.
Iš tiesų, yra penki pagrindiniai ryto ritualai, be kurių negalime pradėti savo dienos, ir be kurių negalime pradėti netgi savo pusryčių.
Kai kuriems žmonėms šie ritualai atrodys labai paprasti, kitiems – neįvykdomi, tačiau jie turėtų tapti mūsų rutina kaip, pavyzdžiui, dantų valymas.
Šiame gyvenime mes visi norime laimės ir sveikatos. Sakoma, kaip pradėsime savo rytą, tokia bus ir diena. Labai svarbu rytą pradėti sveikai, harmoningai ir subalansuotai.
Ačiū Ajurvedai, kuri mums nurodo, kaip mes turėtumėme save budinti, kaip mes turėtumėme save prausti, prižiūrėti ir būti tame kūno, proto, sielos balanse ir harmonijoje.
Ankstus kėlimasis
Pradėsime nuo kėlimosi. Pirmasis klausimas yra kada reikėtų keltis? Iš tikrųjų, pasaulyje yra atlikta daug tyrimų, kuriuose buvo ištirti patys sėkmingiausi žmonės. Visi šie žmonės, nors buvo labai skirtingi ir skirtingų lyčių, turėjo vieną ir tokią pačią savybę, tai buvo ankstus rytinis kėlimasis.
Keltis anksti ryte yra labai svarbu. Ajurveda rekomenduoja atsikelti vėliausiai iki šeštos valandos ryto. Yra sakoma, kad atsikėlę iki šešių valandų ryto mes turėsime gerą sveikatą, pozityvumą ir ramų protą.
Ajurveda rekomenduoja atsikelti vėliausiai iki šeštos valandos ryto. Yra sakoma, kad atsikėlę iki šešių valandų ryto mes turėsime gerą sveikatą, pozityvumą ir ramų protą.
Nuo šešių iki aštuonių valandų ryto yra streso laikotarpis. Gamta jau yra pabudusi, visi žmonės kažką veikia, skuba, todėl reikėtų keltis tada, kai aplinkui yra dar tyla, ramybė, kada bunda visa gamta.
Mes esame gamtos neatsiejama dalis, todėl labai palanku keltis kartu su Saule, tačiau, kol tai yra nepasiekiama ir sunku, tol labai svarbu atsikelti būtent prieš šeštą valandą ryto.
Atsikėlus nereikėtų iš karto šokti iš lovos. Reikėtų pakvėpuoti pilvu ir taip pabudinti savo žarnyną, savo kūną, pajusti kiekvieną įkvėpimą ir iškvėpimą.
Kvėpavimas pilvu mums padeda išsituštinti. Tai padeda pažadinti mūsų žarnyną, skrandį ir vidinius organus. Toks kvėpavimas yra vadinamas ,,savimasažas“.
Atsibudus, sąmoningai keturis kartus įkvėpiame – pilvas išsipučia ir iškvėpiame – pilvas susitraukia. Tai yra labai sveika, tokiu būdu savo kūną pripildome pranos. Prana – tai gyvybinė energija, kuri per kvėpavimą patenka į mūsų kūną ir kiekvieną jo ląstelę.
Veido ir liežuvio švara
Antras dalykas, ką turėtumėme daryti – eiti į vonią, o ne į virtuvę. Vonioje turime nusiprausti veidą ir nusivalyti liežuvio apnašas.
Antras dalykas, ką turėtumėme daryti – eiti į vonią, o ne į virtuvę. Vonioje turime nusiprausti veidą ir nusivalyti liežuvio apnašas.
Liežuvio valymas yra labai svarbus momentas. Kai mes miegame, organizme vyksta valymosi procesai ir ant liežuvio, jeigu mes pasižiūrėtume į veidrodį, yra baltų apnašų. Tai yra toksinai, kurie nakties metu yra pašalinami iš mūsų organizmo. Todėl labai svarbu negerti vandens ir nevalgyti pusryčių prieš liežuvio valymą, kad neprarytumėme toksinų.
Atrodo, ko mes galime nežinoti apie veido prausimąsi? Veidą praustis ryte turime su šaltu vandeniu. Pirmiausiai, turime jį apšlakstyti vėsiu arba šaltu vandeniu, tada reikėtų prisipilti į burną vandens. Kol burna pilna vandens, turime pašlakstyti pramerktas akis šaltu vandeniu. Ši procedūra gerina, o netgi atstato regėjimą. Regėjimas yra susijęs su pita doša. Jeigu pita doša yra išbalansuota, ugnies doša yra išbalansuota, tada turime problemų su regėjimu.
Todėl pramerktas akis turime pašlakstyti šaltu vandeniu, tai yra labai sveika, tai mus pažadins, pabudins ir nuteiks gerai dienai.
Vanduo – organizmo valymui
Kitas dalykas, kurį turime daryti nusiprausę veidą ir išsivalę savo liežuvį, eiti į virtuvę. Ten turime paruošti dvi pirmąsias stiklines rytinio vandens.
Vandenį galima gerti drungną, kambario temperatūros ar vėsų. Kas turi vatos disbalansą ir kieno yra vatos doša, tai reiškia, kad žmoguje vyrauja sausumas, kad tame žmoguje pagrindiniai, vyraujantys elementai yra oras ir eteris.
Tokiems žmonėms reikėtų gerti pašildytą vandenį, kuris gali būti sumaišytas su virintų vandeniu, vanduo turėtų būti šiltesnis.
Vandenį galime skaninti citrina arba medumi, o galime dėti ir citriną, ir medų. Žinoma, galime vieną savaitę gerti vandenį su citrina, o kitą – su medumi.
Iš tikrųjų, citrina šarmina mūsų organizmą, o medus šalina toksinus iš mūsų kūno. Todėl vandenį galime gerti paskanintą arba paprastą.
Iš tikrųjų, citrina šarmina mūsų organizmą, o medus šalina toksinus iš mūsų kūno.
Ryte žmogus turėtų išgerti dvi nedideles stiklines vandens. Tokiu būdu mes paruošime savo organizmą išsituštinimui.
Pirmąją stiklinę, pirmuosius vandens gurkšnius reikėtų tarsi perkramtyti, taip savo organizmą pabudinsime, duosime ženklą, kad mes jau dedame tarsi pirmąjį maistą, pirmuosius skysčius į burną, ir kad mūsų organizmas ,,užsivestų“ ir taip pasiruoštų išsituštinimui.
Be galo svarbu yra ištuštinti savo žarnyną. Išgėrę dvi stiklines vandens, turėtumėme ištuštinti savo žarnyną.
Galime pagreitinti šį procesą, vaikščiodami po kambarį, 50 – 100 žingsnių. Galime padaryti kelias jogos asanas.
Kodėl taip svarbu rytinis išsituštinimas? Ajurvedoje yra sakoma, kad jeigu neištuštiname savo žarnyno ir sėdame valgyti pusryčių, tai yra tas pats, kas dėti švarius pusryčius į nešvarią, vakarykštę lėkštę, kurioje vis dar yra maisto likučių.
Ajurvedoje yra sakoma, kad jeigu neištuštiname savo žarnyno ir sėdame valgyti pusryčių, tai yra tas pats, kas dėti švarius pusryčius į nešvarią, vakarykštę lėkštę, kurioje vis dar yra maisto likučių.
Dėl to žarnynas prieš sėdant pusryčiauti turi būti švarus ir būtinai ištuštintas.
Kas vyksta, kai mes neištuštiname savo žarnyno? Mums gali skaudėti galvą, galime jaustis mieguisti, pavargę, gali būti chroniškas nuovargis, pilvo pūtimas ir nuolatinis vidurių užkietėjimas. Dėl to labai svarbu ryte nueiti į tualetą.
Lengva rytinė mankšta
Ketvirtas ryto ritualas – lengva mankšta. Reikėtų padaryti kelias asanas, lengvai prasimankštinti. Anksti ryte tinka atlikti ,,saulės pasveikinimą“, pasveikinti saulę, padaryti kelis pratimus.
Einant į dušą yra rekomenduojama savo kūną ištrinti aliejumi. Kūną galime ištrinti vieną kartą per savaitę. Aliejaus pasirinkimas priklauso nuo mūsų kūno konstitucijos. Ypač tinka kokosų arba sezamų aliejus. Pastarasis tinka vatos došai, o visoms kitoms došoms galime naudoti kokosų aliejų.
Aliejus įsiskverbia labai giliai į odą, ją drėkindamas, šalindamas toksinus iš mūsų kūno, bei jį apsaugodamas nuo kieto vandens. Įsitrinimas aliejais yra labai rekomenduotinas Ajurvedoje.
Beje, labai svarbu yra naudoti ekologiškus, gamtą saugančius produktus, šampūnus, dušo gelius ir t.t.
Dvasinė praktika
Po dušo turėtumėme skirti 5 – 10 minučių penktajam ritualui – meditacijai, maldai arba dvasinei praktikai.
Sakoma, jei ryte žmogus neskiria sau 5 – 10 minučių, idealiai 20 minučių, tai ta diena yra tarsi prarasta, mes tik joje egzistuojame.
Sakoma, jei ryte žmogus neskiria sau 5 – 10 minučių, idealiai 20 minučių, tai ta diena yra tarsi prarasta, mes tik joje egzistuojame.
Pirmiausiai, dvasinė praktika mus nuramina, sugrąžina į šį momentą, nuteikia pozityviai.
Kai nutylame, atsisėdame maldai, meditacijai ar mantrai mes galime išgirsti save.
Galime sėdėti lotoso pozoje, pasitiesti jogos kilimėlį, galime užsidegti smilkalą, šventintą žvakę, ir tiesiog, 10 -15 minučių pabūti su savimi, atkurti ryšį su savimi, pabūti su Dievu, pabūti su Kūrėju.
Tokie yra penki ryto ritualai, kurie, iš tiesų, nors ir skamba labai paprastai, tačiau yra būtini ir labai svarbūs, kad mes savo dieną pradėtume laimingai, sėkmingai, pozityviai ir ramiai. Į viską žiurėtume su meile ir džiaugsmu. Tik po šių ritualų reikėtų sėsti prie pusryčių stalo ir pusryčiauti.
Kviečiame pažiūrėti pilną Eglės Terekaitės įrašą apie ryto ritualus.
Pasidalinkite su kitais!