6 žmogaus priešai – supraskime ir įveikime

0
354

Liaudies išmintis sako – pažink savo priešus ir juos nugalėsi. Taigi šiandien aptarsime pagrindinius 6 žmogaus vidinius priešus ir kaip jie įtakoja mūsų gyvenimą.

Geismas

Pirmasis žmogaus priešas yra geismas, kuris yra apatiniame psichikos centre. Pagrindinis požymis to, kad žmogus yra apimtas geismo – nerimas, jis pastoviai nerimauja. Moterims jis pasireiškia ypatingai ilgu miegu bei lengvabūdišku gyvenimo būdu, o vyrams – stipriu noru mylėtis.

Tiek moterims, tiek vyrams geismas pasireiškia tuo, kad jie negali tarnauti kitiems, kadangi visu šimtu procentu yra užsiėmę savimi. Nerimas kyla dėl to, kad, apėmus geismui, visą laiką yra galvojama tik apie savo problemas.

Godumas

Sekantis priešas – godumas, kuris yra ne kas kita, kaip nepatenkintas geismas. Godumas susiformuoja tada, kai žmoguje palaipsniui kaupiasi norai. Godumas – siekis kažką gauti ar pasiekti, ir yra du jo tipai, pirmasis – dvasinis godumas. Tai yra noras tobulintis, daryti save tyresniu, tačiau tai nėra tikras, neigiamas godumas –  tai yra turtas. Todėl žmogaus, kuris nori pakeisti savo gyvenimą, tapti tyresniu, padėti kitiems, negalima vadinti godžiu, nes jis yra nesavanaudis.

Godumą reikia kažkur nukreipti. Jeigu žmogaus veikla bei siekiai yra pilnai nukreipti link to, kad uždirbti daugiau pinigų, nusipirkti daugiau daiktų, rūbų, namą, butą – tokia jo būsena vadinama godumu ir gali sugriauti jo gyvenimą. Nieko gali nelikti gero tame gyvenime.

Godumas išsekina mūsų gyvenimą, padaro bejausmiais, šaltais, pats gyvenimas tampa sunkus, įtemptas, be išeities. Jeigu jūs pamatysite žmogų, kuris labai daug dirba, yra įsitempęs, jam sunku skirti dėmesį artimiesiems,  neužtenka jėgų net tam, kad pakalbėti su artimu žmogumi ir jo galvoje visą laiką sukasi tik pinigai ar kitos materialios vertybės – „Mersedesas, mersedesas, mersedesas…“ arba „Namas, namas, namas…“, ar dar kažkas panašaus – žinokite, kad jis yra nugalėtas žmogaus priešo – godumo.

Pagrindinis požymis to, kad jis yra nugalėtas – žmogus ima turėti vis mažiau laisvo laiko, yra nuolat užimtas, turi mažiau poilsio, daugiau – nuovargio. Dar vienas iš požymių galėtų būti santykių yrimas, kadangi godumas išardo santykius. Žmonės, paveikti godumo, pradeda labai daug pyktis. Galime pamatyti, kad šeimos, kurios labai norėjo didelio namo ir pilnai į jį susikoncentravo, ima labai pyktis ar net skiriasi. Godumas palaipsniui leidžia atsirasti dar vienam žmogaus priešui, kuris vystosi iš godumo – pykčiui.

Pyktis

Apie pyktį skaitykite čia – Pyktis – trečiasis žmogaus priešas.

Iliuzija

Ketvirtas žmogaus priešas – iliuzija. Šis priešas gali pakeisti žmogaus gyvenimo filosofiją, pasaulio suvokimą, ir jis yra sisteminis. Jei godumas, geismas ar pyktis įprastai sieja du žmones, tai iliuzija veikia didelį žmonių skaičių. Tipinis mąstymo, paremto iliuzija, pavyzdys – paskola. Žmogui yra duodami pinigai, už kuriuos jis gali nuspirkti tai, ko nori, ir gyveti taip, kaip jam norisi. Taip mano daug žmonių, tačiau toks mąstymas ir yra iliuzija, nes taip žmogus pats atiduoda save vergovei.

Sakysite “Kokia dar vergovė, aš tiesiog atiduodu dalį savo algos, nieko ypatingo”. Tačiau problema yra tame, kad niekas negali žinoti, kas su mumis atsitiks rytoj, jau nekalbant apie 30 metų.

Paprastai per penkis metus žmogus įprastai serga bent mėnesį, ir per tą laiką jis turi nuo visko pailsėti. Kai nėra jokių rimtų finansinių įsipareigojimų, tai yra iš tiesų ilsimasi, nurimstama, tačiau žmogus, pasiėmęs paskolą, to padaryti negalės, kadangi jis negalės nedirbti.

Niekas negali žinoti, kas su mumis atsitiks rytoj, jau nekalbant apie 30 metų.

Taip pat paskola reiškia kolektyvinę atsakomybę, todėl, pavyzdžiui, irstant šeimai, paskola užgriūna vieną iš dviejų žmonių – jam bus sunku dvigubai. Tačiau yra viena problema, kurios neįmanoma nuspėti – bent kartą į penkis-šešis metus pasaulyje įvyksta finansinės krizės, tai reiškia, kad paskolų palūkanos išauga, o tuo metu galimybės tą paskolą išmokėti sumažėja, taip pat sumažėja ir turto vertė, kuris buvo pirktas už paskolą.

Todėl rezultate jūs ne tik, kad negalėsite išmokėti, bet net atidavę įkeistą turtą, liksite dar ir skolingi – tai ir yra iliuzija. Žmonės, papuolę į tokią situaciją, jaučiasi tiesiog beviltiškai. Yra labai daug žmonių su kuriais tai jau atsitiko.

Tai yra baisu, kadangi žmonės, kaip vergai, gyvena priklausomybėje, jie negali keisti savo gyvenimo, kadangi reiki dirbti ir apmokėti sąskaitas. Todėl vertėtų gyventi taip, kaip leidžia turimi finansai.

Vertėtų gyventi taip, kaip leidžia turimi finansai.

Paskolą vertėtų imti tik tada, jei esate įsitikinę, kad galėsite ją grąžinti per trumpą laiko tarpą, pavyzdžiui, porą mėnesių. Tačiau paskola penkeriems metams ar daugiau reiškia, kad iliuzija yra apėmusi žmogaus mintis.

Kitas dalykas – vertybių sistema. Mums vertingas yra mūsų butas, dirbtinis gyvenimas, kurį patys susikūrėme. Kyla klausimas, kas geriau – gyventi paprastą gyvenimą kaime ir gauti mažesnę algą, ar gyventi prabangų gyvenimą mieste ir tuo metu gyventi dirbtinį, o ne natūralų gyvenimą?

Gal kaime ir geriau. Tai kodėl gi beveik niekas ten neišvažiuoja? Taip yra todėl, kad egzistuoja jėga, kuri neleidžia žmonėms mesti dirbtinio gyvenimo, ir ta jėga vadinasi iliuzija. Ne visada galima pačiam susitvarkyti su šia jėga, tačiau kartais gyvenimas pats susiklosto palankia linkme – taip, kad jis būtų tikras.

Kai žmonės gyvena mieste, dažniausiai jų lavinimasis vyksta pamažu arba nevyksta visai, tačiau vos atvažiavus gyventi į kaimą situacija pasikeičia kardinaliai. Gyvenimas tampa paprastesniu, sveikesniu, poreikiai sumažėja – tai visiškai kitoks gyvenimas.

Tam, kad kažkas pasikeistų, nebūtina nusipirkti prabangų kotedžą – užtenka paprasto namelio, aplinka vis tiek darys savo. Kaime galima valgyti normalų sveiką maistą, kuris užaugintas su meile. Tai visai kitas, sunkiai palyginamas ir nusakomas gyvenimas.

Šios iliuzijos esmė yra tame, kad žmonės patiki tuo spalvingu vaizdu, kurį mato, ir pradeda gyventi taip, kad matyti tai kuo dažniau, jie mano, kad tai yra tikra laimė. Tai baisi jėga, griaunanti žmogaus gyvenimą – ši jėga net baisesnė už pyktį, nes jos paveiktas žmogus visą savo gyvenimą tampa pasmerktas vergauti.

Atsitinka taip, kad žmogus patenka į beviltišką situaciją ir visiškoje neviltyje galvoja “Ką man daryti, aš jau atidaviau butą, viską, bet mane vis tiek nori pasodinti į kalėjimą – man visą gyvenimą reikės mokėti pinigus bankui”. Tai yra baisi realybė, kuri gali ištikti bet kurį, pasirašiusį paskolos sutartį.

Pavydas

Apie pavydą skaitykite čia – Pavydas – klastingas žmogaus priešas

Beprotystė

Šeštas žmogaus priešas – beprotystė. Su šiuo priešu kovoti yra labai sunku, nes jis paveikia sekantį žmogaus gyvenimą. Jei žmogus šiame gyvenime kėlė kam nors liūdesį, ko nors nekentė, ką nors nužudė, kankino – kitame gyvenime jis gimsta turintis psichologinių problemų. Jis gali sirgti epilepsija, šizofrenija, psichopatija – tai reiškia, kad šis priešas įsitvirtino jo gyvenime. Tačiau tai yra nuobauda už praeities klaidas, ir su ja kovoti sunku. Galima tai gydyti, bet tai nėra paprasta.

Aptarėme šešis žmogaus priešus, kurie griauna žmogaus gyvenimą ir yra pagrindinis nesėkmių šaltinis. Įveikime juos ir gyvenimas nušvis kitomis spalvomis.

Parengta pagal Dr. O.G.Torsunovo paskaitą

Pasidalinkite su kitais!

DALINTIS

Parašykite komentarą

Please enter your comment!
Please enter your name here